Natalia Jewgieńjewna Suchinina

POKAŻCIE MI KRAJ, GDZIE JASNO OD ŁAMPAD

Na podstawie http://azbyka.ru Tłumaczenie E. Marczuk

Zamiast wstępu

Ta książeczka przeznaczona jest dla tych którzy dopiero wchodzą w Prawosławie. Czym ona wyróżnia się od niezliczonych podręczników według chrześcijańskiej pobożności, tak obficie wydawanych obecnie? Tym, że została napisana w nasze dni, w końcu XX wieku, tym, że ona jest żywa dla dzisiejszego dnia, tym, że właśnie dzisiaj ona pomoże ludziom, lękliwie stającym na progu prawosławnej cerkwi, lękliwie zaglądającym do środka: "Nie wygonią?"...

Szkice Natalii Suchininoj, publikowane w gazecie „Siem’ja” („Rodzina”) w ciągu ostatnich pięciu lat, wskazały wielu, zagubionym wśród krzątaniny i bezbożności ludziom, drogę do cerkwi. Wydając je w oddzielnym zbiorze, mamy nadzieję, że one pomogą i naszym czytelnikom odnaleźć swoją ścieżynkę, a tym, którzy uważają że już ją znaleźli, może, pomogą rozważyć ponownie słuszność niektórych swoich poglądów, a ważne – doradzą jak być bardziej tolerancyjnymi względem idących.

1. Jak Was nazywać, batiuszka?

2. Mój dom - moja twierdza?

3. Na jakim weselu nie krzyczą "gorzko"!

4. Co dać w prezencie chrześniakowi?

5. Tort imieninowy

6. Czym pocieszyć umierającego?

7. "Albowiem widzieliśmy gwiazdę..."

8. Święta woda

9. Maleńkie radości Wielkiego Święta

10. Bóg lubi Trójcę

11. Triumf Matki

12. Uzdrowiciel Panteleimon

13. Dożyjemy do poniedziałku?