Prawosławne cuda w XX wieku

"Prawosławne cuda w XX wieku" - to zbiór świadectw o cudach, które wydarzyły się ze świętymi i grzesznymi, z wierzącymi i ateistami. Fałszywym cudom wystawiona jest prawosławna ocena. W celu porównania i potwierdzenia przytaczane są opisy cudów z XIX wieku. Cuda o których mowa w tej książce są zadziwiające i niepojęte. One utwierdzają w wierze: tylko dla Boga wszystko jest możliwe.

Na podstawie „Prawosławnyje czudiesa w XX wiekie” Moskwa „Trim” 1993 r. tłumaczenie Eliasz Marczuk


CUD OBOK NAS

Jeśli wpatrzyć się w otaczający nas świat oczyma wiary, to można przekonać się o tym, że cuda są wszędzie dookoła nas, że przebywamy w miłości Bożej nieprzerwanie (Rzym. 8,35-39), bo Bogiem żyjemy i poruszamy się i jesteśmy (Dz. 17, 28).

O zadziwiających zdarzeniach świadczy naoczny świadek, były lekarz-reanimatolog, obecnie kapłan ojciec Aleksy Timakow, który wiele lat poświęcił lekarskiej praktyce w reanimacji, na «Karetce pogotowia», w oddziale intensywnej terapii.


Niektóre przypadki modlitewnej pomocy świętej Błogosławionej Ksienii
za dawnych i bardziej współczesnych czasów

Uratowanie dziewczyny od zamążpójścia za katorżnika

Wdowa miała dorosłą córkę-pannę. Wkrótce po wzniesieniu kaplicy nad grobem służebnicy Bożej Ksienii, z wdową i jej córką zapoznał się pewien pułkownik. Zaczął często bywać u nich w domu, zbliżył się z dziewczyną i zaproponował jej, aby wyszła za niego za mąż. Propozycja została przyjęta. Matka także zgodziła się na małżeństwo córki z pułkownikiem. Wyznaczony był już dzień ślubu. Z powodu tego zdarzenia matka i córka pojechały na grób służebnicy Bożej Ksienii, odsłużyły tam panichidę i prosiły Błogosławioną o jej pomoc w tak poważnej sprawie.


Przenajświętsza Bogarodzica wybawia Rosję

 

Prepodobny i uwolnienie Rusi od mongoło-tatarskiego jarzma

Przenajświętsza Bogurodzica ratuje Rosję od hord Tamerłana

«Burzliwy czas» i wypędzenie polskich interwentów z Rosji

Uratowanie Rosji w Ojczyźnianej Wojnie 1812 roku

Uratowanie Rosji w Wielkiej Ojczyźnianej Wojnie 1941 - 1945