Na podstawie
http://hristianstvo.dljavseh.ru/Prazdniki/Pashal'naja_Svetlaja_sedmica.htmltłumaczenie Eliasz Marczuk
Święto Paschy od samego swojego początku było jasnym, powszechnym, najbardziej długotrwałym chrześcijańskim triumfem. Pascha jest świętowana przez osiem dni, czyli cały tydzień i następną niedzielę. Dlatego ten tydzień nazywa się «Swietłą Paschalną Siedmicą». Od czasów apostolskich święto chrześcijańskiej Paschy trwa osiem dni, jeśli liczyć wszystkie dni nieprzerwanego świętowania Wielkanocy do Paschy Tomaszowej.
Podczas Swietłej siedmicy znosi się post w środę i piątek, pokłony do ziemi. Poranne i wieczorne modlitwy zastępowane są śpiewaniem Paschalnych Czasow (paschalnych godzinek kanonicznych).
Każdy dzień tygodnia też nazywa się swietłym: Swietły Poniedziałek, Swietły Wtorek itd. a ostatni dzień - Swietła Sobota. Codziennie są Nabożeństwa. Carskie Wrota są otwarte przez całą siedmicę. Przedłużenie Święta Zmartwychwstania. Radość wielkanocnej nocy to wyłom do Królestwa Niebiańskiego, początek nieskończonej radości raju. Wielkanocna radość jest o tyle wielka, że nie można ograniczyć jej jednym dniem.
Każdego dnia w ciągu całej siedmicy zaleca się całodzienne dzwonienie we wszystkie dzwony.
Podczas Swietłej Siedmicy «ciągle i wszędzie» - Chrystus, Chrystus Zmartwychwstały. Zakończony post, czas płaczu i boleści, cały świat triumfuje i sławi Pana. Codziennie każdego ranka, po zakończeniu Liturgii, odbywa się procesja, symbolizująca pochód kobiet niosących święty olejek do grobu Chrystusa. Podczas procesji wierni idą z zapalonymi świecami. Wszystkie Nabożeństwa Swietłej Siedmicy służone są przy otwartych Carskich Wrotach, tak, że każdy może we wszystkich szczegółach obserwować celebrujących kapłanów. Otwarte Carskie Wrota są obrazem Grobu Pańskiego, od którego Anioł odwalił kamień.
W piątek, odbywa się świętowanie ikony Bożej Matki «Życionośne Źródło», po liturgii bywa, według obyczaju, małe święcenie wody.
Ósmy dzień swietłej siedmicy. Według kalendarza Prawosławnej Cerkwi druga niedziela Paschy ma i inną nazwę - Antypascha, czyli zamiast Paschy albo drugiej Paschy. Oznacza koniec wielkanocnego tygodnia. W ten tydzień Święta Cerkiew wspomina zjawienie się Zmartwychwstałego Pana apostołowi Tomaszowi, który wyróżniał się w wierze szczególnym wymogiem i odmawiał uwierzyć w Zmartwychwstanie Chrystusa. W ten dzień Pan zjawił się wśród apostołów i rozmawiał z Tomaszem. To zjawienie się Chrystusa apostołom utwierdza wiarę w prawdziwość Zmartwychwstania i przypomina naukę Samego Zbawiciela: Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
Osiem dni świętowania Zmartwychwstania Chrystusowego są jakby jednym dniem, należącym do wieczności, gdzie «czasu już nie będzie» (Obj. 10, 6).
Radonica - 10 dzień od Paschy - dzień rodzicielski, dzień szczególnych modlitw za zmarłych. Jest przyjęte tego dnia odwiedzać cmentarze i modlić się za zmarłych krewnych. Początkowo Radonicy (radonicy, stypy) - imiona bóstw, uosabiających czczenie zmarłych, opiekunek dusz zmarłych ludzi. Dla radonic i ich podopiecznych przynoszono ofiary z obfitych uczt i uczt na pogrzebowych kurhanach, żeby dusza zmarłego, która jeszcze nie odleciała, mogła nacieszyć się widokiem tego szacunku, który jej okazują żywi. Stopniowo słowo «stypa» zaczynało oznaczać pominki, a «radonica» - wiosenne pominowienije (modlitwy za) zmarłych. Właśnie wiosenne, ponieważ żywi starali się pozyskać (zjednać) umarłych zwłaszcza w porę rozkwitu przyrody, ostatecznego odwrotu zimy - pory martwego snu całej ziemi. «Na Radonicę rano orzą, dniem płaczą, a wieczorem skaczą», czyli przystępują do prac rolniczych, odwiedzają groby i potem zabawiają się wieczorem. Ten dzień dawno stał się światowym Dniem Pamięci albo modlitwy za zmarłych, w odróżnieniu od Troickiej rodzicielskiej soboty.
Cały okres do Wniebowstąpienia (40 dni po Wielkanocy) jest okresem Wielkanocnym i prawosławni witają się powitaniem «Chrystos Woskriesie!» I odpowiedzią «Woistinu Woskriesie!» (Chrystus Zmartwychwstał - Zaprawdę Zmartwychwstał) Nawet kiedy podnoszą słuchawkę telefoniczną, to nie mówią «halo», a mówią «Chrystos Woskriesie!» Cały ten okres związany jest z licznymi obyczajami i tradycjami, o których można byłoby bardzo dużo napisać i powiedzieć. Kończąc swietłą uroczystość Paschy siedmicą, Cerkiew kontynuuje ją, chociaż mniej uroczyście, jeszcze trzydzieści dwa dni - do Wniebowstąpienia Pańskiego.
***
Swietłyj - (światły, jasny, czysty, radony, Wielkanocny, obchodzony nadzwyczaj uroczyście)
Siedmica – siedem dni, tydzień