ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE
PASCHA

Woskresienije Christowo

W chwili, gdy Chrystus umarł na Krzyżu wydarzyło się wiele dziwnych rzeczy. Zasłona u wejścia do miejsca Najświętszego w Świątyni Jerozolimskiej rozerwała się na dwoje. Zatrzęsła się ziemia i zaćmiło się słońce (Łk. 23,45). Uczniowie zdjęli ciało Chrystusa z Krzyża i w pośpiechu pochowali je w pobliskim grobie, gdyż nastawał szabat - dzień, w którym Żydzi nie mogli zajmować się niczym, oprócz modlitwy. W pierwszy dzień po Sobocie, bardzo wczesnym rankiem, Maria Magdalena i inne kobiety przyszły do grobu, by zgodnie ze zwyczajem namaścić wonnymi olejkami ciało Chrystusa. Zaniepokoiły się, gdy zobaczyły, że grób jest otwarty. Zdziwiły się jeszcze bardziej, gdy weszły do środka i przekonały się, że grób jest pusty! Wtedy objawił im się Anioł w szatach białych jak śnieg i powiedział: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych. Nie ma Go tu, ale wstał z martwych. Wspomnijcie, jak mówił wam, będąc jeszcze w Galilei, że Syn człowieczy musi być wydany w ręce grzesznych ludzi i musi być ukrzyżowany, a dnia trzeciego powstać" (Łk. 24,5-7).

Przez moc Swego Zmartwychwstania Chrystus pokonał śmierć i dzięki Niemu wszyscy ludzie również powstaną z martwych.

Pascha to najważniejsze i najbardziej radosne święto wszystkich chrześcijan. Paschalne nabożeństwo zaczyna się o północy. Cerkiew jest specjalnie przyozdobiona kwiatami, białymi szatami, światłami, śpiewem. Bardzo często przed wszystkimi zebranymi w cerkwi pojawia się duchowny z krzyżem i trzema świecami. Zwraca się wtedy do nas słowami: "Chrystus Zmartwychwstał!", na co wszyscy radośnie odpowiadamy: "Naprawdę Zmartwychwstał!".

Tropar

Christos Woskriesie iz miertwych, smiertiju smiert' popraw i suszczim wo hrobiech żywot darowaw.

Chrystus powstał z martwych, śmiercią śmierć unicestwił i będącym w grobach dał życie wieczne.