Są różnorodne sytuacje, w których jest nam potrzebna pomoc Boża. Znając potrzeby człowieka, Prawosławna Cerkiew utworzyła szereg porządków (rytów) sprawowania nabożeństw, upraszających o pomoc z góry. One otrzymały nazwę treby (duszpasterskie posługi religijne) – ponieważ są odprawiane na żądanie wiernych.
Podstawowe rodzaje treb to modlitwy za żywych, za zmarłych, święcenie przedmiotów i pokarmów.
Wzmożona modlitwa za żywych ludzi nazywa się molebnem. Nabożeństwa bywają ogólne i prywatne (na zamówienie). Zamówione molebny służone są przez kapłana na prośbę modlących się, a ogólne każdego dnia po zakończeniu liturgii.
Do zadusznych obrządków sakramentalnych należą panichidy i otpiewanija (obrządki pochówku zmarłych). Dokonywane one są tylko po ludziach chrzczonych. Nie wolno otpiewat' samobójców.
Cerkiew poprzez swoje porządki sprawowania nabożeństw uświęca cały przebieg ludzkiego życia, w tym te przedmioty, z których korzystamy i te potrawy, które spożywamy. Święcenie potraw bywa w określone dni, na przykład, przed Wielkanocą wyświęcają się babki i jajka, a w święto Przemienienia Pańskiego – jabłka i inne owoce.
Istnieje porządek święcenia domu, powozu (samochodu). Na odsłużenie tych treb trzeba umawiać się osobiście z kapłanem, żeby on dokonał ich w wygodnym czasie. Wojskowym bardzo pożytecznie jest poświęcać swoją broń.