Moleben

Każdego dnia w prawosławnych świątyniach po zakończeniu porannych służb kapłani odprawiają treby (duszpasterskie posługi religijne). Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest molebny śpiew – moleben (krótkie nabożeństwo błagalne lub dziękczynne).

Czym jest moleben? To krótka, ale gorliwa modlitwa o różne życiowe potrzeby. Podczas Boskiej Liturgii słyszymy prośby o codzienne potrzeby, ale często nie odczuwamy ich jak należy z powodu najgłębszych mistycznych treści Liturgii. Potrzebę pomodlić się "o małom" tak, jak uczył wielebny Amwrosij Optinskij – "króciutko lecz gorąco", realizujemy na molebnach

Jeżeli chorujemy? – Będziemy odprawiać moleben za chorych. Ważne dzieło zaczynamy? – Na molebniu poprosimy pomocy Bożej. Udajemy się w drogę? – Wysłuchamy molebna błogosławiącego w podróż. Nastał dzień imienin i chce się gorliwie pomodlić do swego świętego patrona? Zamówmy do niego moleben. Zaczyna się rok szkolny i naszym dzieciom pora iść do szkoły? – odsłużmy moleben błogosławieństwa na początek nauczania dzieci. Wysłuchał Pan Bóg nasze modlitwy i chcemy wychwalić Pana? - Będziemy odprawiać moleben dziękczynny.

Oprócz prywatnych molebni, istnieją i ogólnonarodowe molebnyje pienija. Cerkiew posiada mnóstwo takich: - wodoswiatnyj i noworoczny, w czas biezwietrija (przy niepogodzie) i biezdożdija (przy suszy), moleben za cierpiących od nieczystych duchów i od dolegliwości pijaństwa, uroczyste molebny w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu (Triumf Prawosławia) i w Boże Narodzenie, w rocznicę odzyskania niepodległości kraju...

Na molebnach zwracamy się do Pana Boga Jezusa Chrystusa, Jego przeczystej Matki, do świętych. Dziękczynne molebne śpiewy skierowane są do Pana Boga. Zamawiając moleben podajemy kartkę z imionami tych, za kogo (albo od kogo) on będzie służony.

Czasem człowiek, zamawiający moleben, nie czeka jego odsłużenia i odchodzi ze świątyni, zostawiając tylko karteczkę. Pan Bóg przyjmie każdą ofiarę, ale o wiele skuteczniej jest pomodlić się razem z kapłanem, niż zostawić temu błagać za nas Boga.

Czasem do molebna dodają akafisty, kanony. Często kapłani, kończąc duszpasterska posługę, pomazują modlących się olejem świętym, kropią świętą wodą.

Według wiary naszej Pan Bóg podaje Swoją pomoc wkrótce po molebniu. Dlatego nie trzeba nadużywać tej służby, zamawiając z jednego powodu moleben kilkakrotnie (wyjątek - modlitwa za chorych i służba molebni według ślubu – złożonych obietnic).